Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Нова система декларування – це потужна превентивна антикорупційна новація.
Введення декларацій про доходи та майно державних посадових осіб закріплено в Конвенції Організації Об’єднаних Націй проти корупції, найбільш змістовному міжнародному акті, спрямованому на запобігання та боротьбу з корупцією, як у світовому, так і у національному масштабі, та в ряді документів Світового банку, організації економічного співробітництва та розвитку й інших міжнародних інститутів.
Нині вже понад 100 країн світу мають системи електронного декларування.
Верховною Радою України 15 березня 2016 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей подання службовими особами декларацій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру у 2016 році», який спрямовано на запровадження у 2016 році роботи системи подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як відомо, система електронного декларування розпочала роботу в 00 годин 00 хвилин 15 серпня 2016 року. Але рішенням національного агентства з питань запобігання корупції від 18.08.2016 року №1 внесено зміни до рішення від 10.06.2016 року №2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» - початок повноцінної роботи системи подання та оприлюднення декларацій з 15 серпня 2016 року змінено на 1 вересня 2016 року.
Із початком роботи системи у осіб, які згідно зі статтею 50 ЗУ «Про запобігання корупції» займають відповідальне та особливо відповідальне становище, до яких у тому числі віднесено посади державної служби категорії «Б», виникає обов’язок першими – протягом 60 днів подати щорічну декларацію за 2015 рік, а також подати в нову систему декларацію в разі звільнення й подати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, коли це вимагається законом. Після подачі декларації посадовець має 7-денний термін, щоб при необхідності внести зміни і поправки. Всі інші державні службовці почнуть заповнювати електронні декларації вже з 1 січня 2017 року.
Електронна декларація має суттєву відмінність від звичайної щорічної декларації про доходи. Вперше суб’єкти декларування повинні зазначити свої заощадження в готівці (за умови перевищення встановленого Законом порогу декларування для таких об’єктів). Відтепер декларуються і коштовні речі - цінне рухоме майно, подарунки. Крім того, подається інформація про співвласників майна, а також про власника майна, яке знаходиться на праві користування (наприклад, в оренді) у суб’єкта декларування чи члена його сім’ї. Також необхідно обов’язково зазначити незавершені об’єкти будівництва, для посадовців – майно, яке формально належить іншій особі, але контролюється чиновником.
Суб’єкт декларування особисто заповнює і подає декларацію в електронній формі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Для подання декларації суб’єкт декларування має використовувати особистий ключ електронного цифрового підпису. Паперова копія декларації не подається.
Перевірка декларацій покладена на Департамент фінансового контролю та моніторингу способу життя НАЗК.
Останнім днем подання електронних декларацій за 2015 рік для суб’єктів декларування, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, є 30 жовтня 2016 року.
В Котелевському районному суді Полтавської області електронні декларації в цей термін повинні подати судді, керівник апарату та його заступник.